Sen istiyor Rusya’ya cihaz satmak, yükleyecek Rus yazılım!

Siber alanda ‘millileşme’ hamlelerinin öncüsü olma yolunda ilerleyen Rusya’dan yeni bir adım geldi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, pazartesi günü onayladığı uygulama ile ülkede satılan tüm akıllı telefon, bilgisayar ve akıllı TV’lerin Rus yapımı yazılım yüklenmesini zorunlu kıldı.

Rus hükümeti daha önce de ülkede kullanılan interneti uluslararası web ağından ayırarak çalıştırabileceği bir sistem kurma konusunda harekete geçmişti. Bununla birlikte Rusya, Rus vatandaşlarının kullandığı yabancı kaynaklı uygulamaların Rus vatandaşlarına ait verileri ülkede saklamasını zorunlu hale getirdi. Son olarak ülkede kullanılan mesajlaşma uygulamalarının şifreleme anahtarlarının istihbarat servisleri ile paylaşılması istendi.

rusya’da çıkan yeni yasaya göre önden yüklü olarak Rus yazılımına sahip olmayan cihazların Rusya’da satışı yasaklanacak.

40 dakikada Rusya’nın yapay zeka stratejisi: Putin 2030’da ne istiyor?

1 Temmuz 2020’de yürürlüğe girmesi beklenen yasaya bazı elektronik cihaz satıcılarından tepki geldi. Satıcılar yasa çıkartılırken kendilerine danışılmadığından şikayetçi oldu.

HANGİ YAZILIMLARIN YÜKLENECEĞİ BELLİ DEĞİL

Apple, Samsung ve Huawei’nin ağırlıklı olarak yer aldığı Rus mobil cihaz pazarında, yeni yasaya göre hükümet yabancı firmalara Rusya’da satacakları cihazlara satışa sunulmadan önce yüklenmesi gereken Rus yapımı uygulamaların listesini verecek. Şirketler de bu uygulamaları cihazlara yükledikten sonra Rusya’da satabilecek. Hangi uygulamaların cihazlara yükleneceğinin daha sonra karar verileceği belirtildi.

Rus bilişim firmalarını yabancı firmalara karşı rekabette koruması amacıyla çıkartıldığı ileri sürülen yasa ile kullanıcıların daha çok Rus yapımı cihazları satın alması hedefleniyor.

Yasanın hangi ürünleri kapsayacağı ve yazılımların söz konusu cihazlara yükleme sürecine ilişkin detayların Rus hükümeti tarafından belirlenmesini öngören yasayla buna uymayan şirketlere de ağır para cezalarının verilmesi planlanıyor.

Rusya’da satılan yabancı menşeli telefonlarda Rus yapımı arama motoru ve mesajlaşma uygulamalarının yer alması bir süre önce de gündeme gelmişti. Söz konusu girişime Yandex, Mail.ru gibi Rus teknoloji şirketleri destek verirken, Apple, Samsung ve Google gibi şirketler karşı çıkmıştı.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

 

Rusya ve ABD arasındaki siber savaş:

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.