“Muhammed bin Selman, Bezos’u hackledikten 5 ay sonra Kaşıkçı öldürüldü”

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın dünyanın en zengin insanları arasında yer alan Amazon ve Washington Post’un sahibi Jeff Bezos’un telefonunu hacklediği iddia edildi.

İngiliz The Guardian gazetesinin çeşitli kaynaklara dayandırdığı haberine göre Bin Selman’ın telefonundan dünyanın en zengin insanlarından birine gönderilen şifreli mesaj, dijital forensik raporlarına göre Jeff Bezos’un telefonuna ulaştı. Analize göre sızmanın kaynağının bir video olabileceği belirtildi.

Kaynaklara göre dosya, ikili “dost canlısı bir konuşma” yaparken gönderildi.

Konuyla ilgili bilgisi olan bir başka kaynak saatler içinde Bezos’un telefonunda büyük boyutta bilgi çalındığını belirtti. Telefondan ne alındığı veya verilerin nasıl kullanıldığı hakkında bilgi verilmedi.

Veliaht Prens, Twitter’a casus sokup veri çalmış

KAŞIKÇI CİNAYETİNDEN 5 AY ÖNCE GERÇEKLEŞTİ

Guardian’ın haberinde bu olaydan beş ay sonra Washington Post yazarı Cemal Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda öldürüldüğü, dokuz ay sonra da bulvar gazetesi National Enquirer’da Bezos’un özel hayatına ilişkin haberlerin yayımlanmaya başladığına dikkat çekildi.

Haberde, Muhammed bin Selman’la National Enquirer’ın sahibi olan şirketin CEO’su David Pecker’ın yakın ilişkisi olduğu öne sürüldü.

Suudi Arabistan’ın ABD Büyükelçiliği iddialara Twitter üzerinden yanıt vererek iddiaları yalanladı.

The Guardian gazetesi, Suudi Arabistan’ın gelecekteki kralının ABD’li bir iş insanını kişisel olarak hedef almış olması ihtimalinin Wall Street ve Silikon Vadisi’nde büyük yankı uyandıracağını ifade etti. Haberde Muhammed Bin Selman’ın yabancı yatırımcıları Suudi Arabistan’a çekme planlarının da suya düşebileceği belirtildi.

Cinayetle ilgili olarak Suudi Arabistan’da açılan davada Aralık’ta beş kişi idam cezasına çarptırılırken, Muhammed bin Selman’a yakın isimler serbest bırakılmıştı.

NSO S. ARABİSTAN’A PEGASUS’U SATTIĞINI KABUL ETMİŞTİ

NSO eş kurucusu ve CEO'su Shalev Hulio (sağda)

NSO eş kurucusu ve CEO’su Shalev Hulio (sağda)

Suudi Arabistan’ın yurt dışında gerçekleştirdiği iddia edilen siber istihbarat operasyonlarının merkezinde İsrail merkezli NSO şirketi bulunuyor. Geliştirdiği Pegasus yazılımıyla WhatsApp üzerinden telefonları hackleyebilen şirketin müşterileri arasında Suudi Arabistan da bulunuyor. Şirketin CEO’su Shalev Hulio verdiği bir röportajda bizzat kendisinin Riyad’a giderek Suudilere Pegasus’u sattığını söylemişti.
Pegasus’un Cemal Kaşıkçı’nın telefonunun hacklenmesinde kullanıldığına dair ciddi kanıtlar bulunuyor. WhatsApp’ın sahibi olan Facebook, NSO’ya dava açacağını duyurmuş, İsrail yönetimi bunun üzerine şirket ile devletin hiçbir ilgisinin bulunmadığı açıklamasını yapmıştı.

NSO’nun perde arkası: WhatsApp’i hackleyen şirket hakkında bilmemiz gerekenler

 

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.