Kızıl Haç: Siber operasyonların insani trajediye yol açmasından endişe ediyoruz

Uluslararsı Kızıl Haç Komitesi, silahlı çatışmalarda siber operasyonların yerini ve Uluslararsı İnsancıl Hukukun siber operasyonlara nasıl uygulanabileceğine dair bir rapor yayınladı.

Raporda, siber operasyonların devletler arasındaki silahlı çatışmaların bir parçası haline geldiği vurgulanarak, giderek artan yoğunluktaki siber operasyonların insani maliyetinin artmasından endişe duyulduğu ifade edildi. Uluslararası İnsancıl Hukuk’un silahlı çatışmalar sırasında bazı silahların kullanımını sınırlandırdığı ve yasakladığı gibi benzer sınırlamaların siber silahlar için de olması gerektiği savunulan raporda, fiziksel alandaki uluslararası anlaşmazlıkların diplomasi ve barış ile çözülmesine verilen desteğin siber alan için de geçerli olduğu ifade edildi.

Kızıl Haç Komitesi devletlere de çağrıda bulunarak mevcut uluslararası hukuki normların siber operasyonlara nasıl uygulanabileceğine dair uzmanlarda oluşan çalışma gruplarının kurulması çağrısında bulundu.

KRİTİK ALTYAPILARA SALDIRILAR YASAKLANMALI

Kızıl Haç, hem savaş hem de barış zamanında kritik altyapıların siber saldırılara maruz kaldığını belirttiği raporda savaş zamanında insanların günlük hayatlarının devamı için öncelikli öneme sahip bu tür tesislere yönelik siber operasyonların insancıl hukuka ve savaş hukukuna aykırı olmaması gerektiğini belirtti. Silahlı çatışma sırasında etkilerinden savaş grupların yanında sivillerin de etkilenebileceği siber silahların kullanımının men edilmesi istendi. Teknolojik olarak belirli bir hedefe sınırlı bir zaman diliminde etkili olması için dizayn edilen siber silahların bulunduğuna dikkat çekilen raporda, yine de siber silahların öngörülemez yapısı nedeniyle siber operasyonların etkilerinin istenmeyen sonuçlar da doğurabileceğinin altı çizildi.

Raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz:

icrc_ihl-and-cyber-operations-during-armed-conflicts

İlgili haber:

27 ülkeden siber savaş hukuku antlaşması: Rusya ve Çin’e karşı blok mu kuruluyor?

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.