Japonya ve ABD askeri lise öğrencileri CTF’de kapıştı

Amerika’nın Georgia eyaletinde bulunan 200 bin nüfuslu Augusta kenti geçen hafta hiç alışık olmadığı bir etkinliğe ev sahipliği yaptı.

Dünyanın değişik bölgelerinden Augusta’ya gelen 165 hacker kendilerine verilen savunma ya da saldırı görevlerini yerine getirmeye çalıştıkları hacking yarışmasında ter döktü.

30 yıldan bu yana bilgi güvenliği sektöründe faaliyet gösteren Parsons Cyber firmasının organize ettiği yarışmada dünyanın dört bir yanından liseli hackerlar hünerlerini gösterdiler.

The International Parsons Capture the Flag yarışmasına katılan 89 takım arasında ABD Ordusu’nun Siber Okulu (Army Cyber School) ve Japonya Kara Kuvvetleri’nden gelen siber güvenlik uzmanlarının oluşturduğu takımlar da bulunuyordu. İki ordunun takımları arasındaki yarışmada Amerikan takımına bir sistemi koruma görevi verilirken, Japon askerlere aynı sisteme saldırı görevi verildi. Çekişmeden kimin galip geldiği ise açıklanmadı.

Dünyada liselilere yönelik siber güvenlik etkinlikleri gün geçtikçe artıyor. Geçtiğimiz yıllarda siber güvenlik İsrail’de lise müfradatına girmişti. Türkiye’de de başta BTK olmak üzere kamu ve özel sektör kurumlara lise ve üniversitelere yönelik siber güvenlik eğitimleri düzenliyorlar.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.