Fransız ajan itiraf etti: NSA Başkanlık Sarayı’nın bilgisayarlarına girdi

bernard babier

Bernard Babier

Amerika Ulusal Güvenlik Ajansı NSA’nın marifetlerini bilmeyen pek az. Almanya Başbakanı Angela Merkel’i bile dinlemeye aldıklarının tüm dünyanın öğrendiği, NSA’nın bir şekilde Fransız sarayı Elysee’nin de bilgisayarlarına girdiği ortaya çıktı.

2006 ila 2013 yılları arasında Fransa’nın elektronik istihbaratından sorumlu Bernard Barbier’in itiraf ile bu gerçek gün yüzüne çıktı. İtiraf da Barbier’in 1976 yılında mezun olduğu üniversitede öğrencilere yaptığı konuşmanın görüntülerinin YouTube’de yayımlanması ve bu görüntüyü bir gazetecinin fark etmesi ile kamuoyuna mal oldu.

İLGİLİ YAZI >> ABD’NİN CYCON PERFORMANSI: DÜNYAYI DİNLİYORUM GÖZLERİM KAPALI 

Barbier, 2012 yılında Fransız Cumhurbaşkanlığı’ndaki bilgisayarlarda kötü amaçlı bir yazılım bulduklarını söyledi. Bu yazılımın daha önce AB Komisyonu’ndaki bilgisayarlarda da görüldüğünü belirten Barbier, böyle bir yazılımın ancak ABD’nin işi olabileceğine kanaat getirdiklerini belirtti.

Dönemin Fransız lideri, Barbier’i 2013 yılında Washington’a göndererek NSA’ya konuyu iletmesini istemiş. Barbier, “Amerikalıların işi olduğuna emindik. NSA Başkanı Alexander durumdan memnun değildi. Sonunda bana ‘Bernard iyi iş çıkardınız. Fransızlar bu işte iyi’ dedi.” ifadelerini kullandı.

Fransız Le Monde gazetesi, İran’ın nükleer tesislerine yönelik düzenlenen saldırının arkasında Fransız istihbaratının olduğuna dair Kanadalılara ait bir istihbarat bilgisini 2013 yılında yayımlamıştı.

Fransız yönetimi, bu iddiaları yalanmasına karşın Barbier, yazılım bir Fransız tarafından yazıldığını öğrencilerle sohbeti sırasında ağzından kaçırdı.

Haftalık Siber Bülten raporuna abone olmak için formu doldurunuz

[wysija_form id=”2″]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: