FBI’dan itiraf gibi açıklama: Kuzey Kore’yi siber saldırılardan caydıramıyoruz

FBI’dan Amerikan firmalarına gönderilen bir uyarı notunda Kuzey koreli hackerların ülkedeki finansal kurumlara saldırı düzenlemeye devam ettiğini duyurdu. ABD hükümetinin bazı siber operasyonların arkasında Kuzey Kore olduğunu dünyaya ilan eden hamlelerinin hacking operasyonlarını durdurmaya yetmediğinin vurgulandığı notta, saldırıların isnat Kuzey Kore’ye isnat edilmesinin (attribution) komünist rejime etkisinin olmadığı belirtildi.
Eylül ayında, ABD Adalet Bakanlığı Kuzey Koreli ajan Park Jin Hyok hakkında hazırladığı iddianamede, 2014 yılında Sony Pictures şirketine yapılan siber saldırı ve 2017 yılındaki WannaCry fidye saldırısında payı olduğu gerekçesiyle suçlamıştı. Adalet bakanlığı daha önce de İranlı ve Rus hackerlar hakkında farklı siber saldırılardan dolayı suçlayan iddianameler hazırlamıştı.
Siber saldırıların kimin tarafından düzenlendiğinin ortaya çıkartılması anlamında kullanılan isnat (attribution) teknik olarak çok zor olduğundan, siber alanda saldırganların bir avantajı olarak değerlendiriliyordu. Fakat ABD’nin Kuzey Kore’yi suçladığı iddianamesindeki teknik bilgilerin bir çok uzmanı şaşırtacak şekilde kesin sonuçlar ortaya çıkarması siber dünyada ‘isnat probleminin’ aşılabileceğinin göstergesi olarak kabul ediliyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: