DARPA ‘yenilmez’ kodu hayata geçirmeye hazırlanıyor

Teknolojiye bağımlılık arttıkça, bilgisayar korsanlığı daha kaçınılmaz hale geliyor. ABD Savunma Bakanlığı İleri Araştırma Projeleri Birimi DARPA’nın atılımıyla da buna karşı bir ilerleme kat edilecek gibi duruyor.

Birimin üzerinde çalıştığı yeni bir tür bilgisayar kodu, korsan saldırı izini ortaya çıkarıyor. Kısa süre önce gerçekleşen tatbikatta bir grup bilgisayar korsanı, insansız hava aracını altı hafta boyunca kontrol altına almaya çalışmıştı. Kendilerine donanım erişimi bile verilen korsanlar, başarılı olamamıştı.

İLGİLİ HABER >> ABD SİBER SALDIRILARLA MÜCADELEDE KESENİN AĞZINI AÇTI

Yeni kodun desteklediği donanım, günümüz teknolojisiyle temelde ‘saldırılamaz’ hale geliyor. Programlama yöntemi, doğrulama ve çalışmasına göre değerlendirilmiş gayri resmi yazılı formu olan kodun dili adım adım test edilebilir ve mantıksal olacak.

Peki bu doğrulama yöntemi neden saldırılara dayanıklı? Çünkü çoğu bilgisayar korsanı, hata ve boşluklardan kod içinde yararlanıyor. DARPA’ya göre artık bunlar için boşluklar bulunmayacak. Daha yolun başında olan bu yeni girişimin test edilmek için çok vakti olsa da getirisi çok olacağa benziyor. Kod tekniğinin kamu tesisleri ve ev otomasyon sistemlerinde kullanılıp yaygınlaşması düşünülüyor.

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

[wysija_form id=”2″]

 

2 Comments

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: