Çinli hacker korkusu Obama’ya otel değiştirtti

ABD Başkanı Barack Obama Birleşmiş Milletler Genel Kurulu için geldiği New York şehrinde her zaman kaldığı otel yerine başka bir oteli tercih etti.

ABD Başkanı Obama’nın New York’a geldiği zaman kaldığı Waldorf Astoria oteli yerine yakınlarındaki New York Palace Otel’inde kalmasının arkasında Waldorf Astoria’nın geçtiğimiz aylarda Çinli bir sigorta şirketi tarafından satın alınmasının olduğu yorumu yapılıyor.

İLGİLİ HABER >> ABD SİBER SAVAŞTA ORDUDAN ÇOK SİLİKON VADİSİNE GÜVENİYOR

Beyaz Saray ise bu iddiaları red etmeyerek, Başkan’ın otel tercihinde fiyattan güvenliğe kadar birçok konunun rol oynadığını açıkladı. Anbang Sigorta grubu 2014 yılının sonuna doğur lüks oteli 1.95 milyar dolara satın almıştı. Yüz yıldan fazla bir süredir işletilen otelde ABD’nin BM Büyükelçiliğine ait bir suit de bulunuyor.

Çin ile ABD arasında, Çin’in siber espiyonaj operasyonları nedeniyle uzun zamandır gerginlik olduğu biliniyor. Amerikan şirketlerini ve kamu kurumlarını hedef alan veri hırsızlıklarının, Pekin yönetiminin desteklediği hackerlar  tarafından yapıldığı düşünülüyor.

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ


Verdiğiniz bilgiler 3. parti firma veya kişilerle paylaşılmayacaktır, sadece verdiğiniz talimat istikametinde kullanılacaktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.