Dünya’ya 5G döşeyen Çin, 6G için çalışmalara başladı

Çin 6G

Dünya internete çağ atlatması beklenen 5G teknolojisini yeni yeni kullanmaya başlarken, Çin 6G teknolojisi için çalışmalara başladığını duyurdu. Ülkenin Bilim ve Teknoloji Bakanlığından yapılan açıklamada 6G çalışmaları için iki takım kurulduğunu ve çalışmalara resmen başlandığını duyurdu.

Açıklamaya göre, takımlardan biri kamu görevlilerinden oluşuyor ve bu takımın görevi 6G teknolojisinin uygulanmasını sağlamak. 37 uzman, akademisyen ve bilim insanından oluşan ikinci takım ise devletin 6G teknolojisi ile ilgili alacağı önemli kararlar konusunda danışmanlık sağlayacak.

 

İlgili haber: ABD ile ticaret savaşı Çin’i gaza getirdi 5G’ye mobilde start veriliyor

Kablosuz internete bağlanma hızını geliştirecek olan 5 ve 6. nesil internet anlamında kullanılan 5G/6G teknolojilerinin internet hizmetlerinde yeni bir dönem başlatması bekleniyor. 5G ile internet bağlantı hızının 2009’da yaygınlaşan 4G’ye göre 10 kat daha hızlı olduğu biliniyor. 6G’nin nasıl bir hıza ulaşacağı ise şimdilik sağlıklı şekilde tahmin edilmiyor.

Çin merkezli Huawei şirketi dünyanın birçok ülkesinde 5G altyapısını döşemek için çalışmalar yapıyor. ABD’nin başını çektiği bazı ülkeler (5 Göz istihbarat ittifakı gibi) Huawei’nin bir Çin şirketi olduğu için verileri Çin devleti ile paylaşacağı düşüncesiyle olaya bir milli güvenlik meselesi olarak değerlendirip Huawei’nin 5G ihalelerine girmesini yasakladı. Diğer taraftan Çinli şirket elindeki maliyet avantajı nedeniyle rakiplerine üstünlük sağladı ve Türkiye’de dahil birçok ülkede 5G ihalelerine girerek başarı gösterdi.

130 bin 5G baz istasyonu kurulacak

Çin, 5G teknolojisini tüm ülkeye yaymak için de çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Devlet, yıl sonuna kadar ülke çapında 130 bin 5G baz istasyonu kurmayı planlıyor. Böylece dünya üzerindeki en geniş 5G ağı Çin’de olmuş olacak. Böyle bir hedefin devlet tarafından geçmiş yıllarda konularak öncelikli hale getirildiği biliniyor. Bu arada 5G teknolojisine nisan ayında geçen Güney Kore de dünyadaki en hızlı internete sahip olma ünvanını korumak için çalışmalarını sürdürüyor.

Hanehalkı internet erişiminin yıllar içerisindeki değişimi 


Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.