Çin enformasyon savaşları için yeni strateji hazırlayacak

ABD tarafından siber casusluk suçlamasıyla sık sık karşılaşan Çin yönetimi, yeni bir enformasyon stratejisi için kolları sıvadı.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, reform sürecine devam eden Çin Ordusu’nun enformasyon savaşlarında yeni bir strateji hazırlaması gerektiğini belirterek, askeri alanda yeniliklerin devam etmesi gerekliliğinin altını çizdi. 2 ila 3 milyon arasında üyesi bulunan Çin Ordusu birçok alanda daha az insan ile daha fazla iş yapma amacıyla modernleşme yolunda ilerliyor. Mart ayında Çin savunma bütçesinde rekor artış gerçekleşmişti.

infowar

Çin Komünist Partisinin Politbüro toplantısında konuşan Xi, amaçlarının zor olduğunu hatırlattı ve Çin Ordusunun enformasyon savaşları için “ yeni bir askeri doktrin, yeni kurumlar, ekipmanlar, sistemler strateji ve taktikler” üretme zorunluluğu ile karşı karşıya olduğunun altını çizdi.

Mayıs ayında Amerikalı yetkililer, Çin Ordusuna mensup 5 askerin ABD’de kritik sektörlerde bulunan şirketlerin sistemlerine sızarak siber casusluk yaptıkları gerekçesiyle haklarında dava açmıştı. Çin ile ABD arasında siber casusluk tartışmaları uzun zamandır tarafların karşılıklı olarak birbirlerini suçlamaları nedeniyle sonuçsuz bir şekilde devam ediyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.