Alman yayın organı Deutsche Welle’ye artık TOR üzerinden de ulaşılabilecek

Bazı ülkelerde internete getirilen kısıtlamalar beraberinde engellemeleri aşacak yeni teknolojilere yönelik ilgiyi de artırıyor. Bu tür kısıtlamalara maruz kalanların başında medya kurumları geliyor. İfade özgürlüğüne set çekmek isteyen ve bilgiyi bir ‘tehdit’ olarak algılayan ülkelerin engellediği web siteleri TOR networkü üzerinden ulaşılabilecek mecralar açıyor.

Tor Tarayıcı Nedir? Nasıl Kullanılır?

Web sayfaları için bazı ülkelerde erişim engeli bulunan Alman yayın organı Deutsche Welle de çareyi TOR ağında bulanlardan. DW’nin web sitelerine ulaşılamayan ülkelerdeki insanlara ulaşabilmek için DW yeni bir yola başvurarak TOR üzerinden ulaşılabilen web sitesi hizmetine başladı.

Böylece Deutsche Welle’nin haberlerine ulaşmak isteyenler güvenli ve anonim biçimde web sitesine TOR üzerinden ulaşabilecek.

DW’nin Dağıtım ve Teknik Direktörü Guido Baumhauer, DW’nin sansürü baypas etme konusunda ünlü olan bu yazılım yoluna başvurmasını şu sözlerle açıklıyor: “Dünya çapındaki hedef kitlelerimize bağımsız bilgi sağlamak, DW’nin DNA’sındadır. O yüzden şimdi sansüre maruz kalan pazarlarda yaşayan, şu ana kadar özgür medyaya ya hiç erişememiş veya sınırlı olarak erişebilmiş insanlara Tor vasıtasıyla ulaşma fırsatını kullanmamız mantıklı bir adımdır.”

CIA web sitesinin TOR versiyonunu kullanıma açtı

Tor Çin ve İran’da da kullanılabiliyor

Halihazırda Deutsche Welle dışında Tor üzerinden ulaşılabilen az sayıda medya kuruluşu var. Bunlara New York Times ve BBC de dahil. Ayrıca Facebook’a da Tor üzerinden erişilebiliyor.

Çin ve İran’da DW’nin web sayfalarına erişim uzun yıllardır tamamıyla engellenmiş durumda. Tor tarayıcısı vasıtasıyla bu engel baypas edilebiliyor ve kullanıcılar DW’nin içeriklerini anonim biçimde okuyabiliyor.

Bir kullanıcı bir tor web sayfasına girdiğinde, tarayıcı, Tor ağında çok sayıda anonim ağ yönlendiricisi üzerinden yeni bir “yol” oluşturuyor. Bu şekilde kullanıcıların gerçek kimliklerini gizleyerek, denetim ve gözetime maruz kalmaksızın internete erişmeleri mümkün oluyor.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: