ABD’nin aradığı en önemli Rus korsan yakalandı

İspanya polisi, Rusya’nın en önemli sanal korsanlarından ve ABD’nin 5 milyon dolarlık mali dolandırıcılık yapmakla suçladığı Stanislav Lisov’ı yakaladığını açıkladı.

İspanya Sivil Muhafızlar’ından yapılan açıklamada, Lisov’un Barcelona havalimanında tutuklandığını açıkladı. Rus sanal korsanın, “NeverQuest” isimli trojanı geliştirip, dağıttığı ve kullanmasıyla da milyonlarca insanın banka ve kredi kartı bilgilerini çaldığı bildirildi.

İlgili haber >> Bilgisayar korsanlarından uykuları kaçırtacak 5 saldırı

Rus haber ajansı RIA Novosti’ye konuşan bir İspanyol yetkili, Lisov’u ABD’nin talebi üzerinde gözaltına alındıklarını belirtti. AP’nin haberine göre, İspanyol mahkemeler, Lisov’un ABD’ye iade edilmesi üzerinde çalışıldığını belirtti.

Lisov’un, yöneltilen suçlamaların ağırlığı ve daha önce yaptığı gibi yine kaçabileceğine yönelik şüphe nedeniyle hapse atıldığı belirtildi. Lisov, 2014’ten beri soruşturma altında olduğu Amerika’dan kaçmayı başarmıştı.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz


Verdiğiniz bilgiler 3. parti firma veya kişilerle paylaşılmayacaktır, sadece verdiğiniz talimat istikametinde kullanılacaktır.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.