ABD’de kamu ağlarını EINSTEIN monitor edecek

ABD İç Güvenlik Bakanlığı (DHS), geçtiğimiz hafta yaptığı yazılı açıklamada bakanlık bünyesinde devam eden siber güvenlik risk yönetimi ve müdahale hizmetini bundan sonra federal sivil yürütme organı ağlarının %93’üne sağlayacağını ilan etti.

DHS Genel Sekreteri Jeh Johnson, siber tehdit odaklı savunma sistemi EINSTEIN 3 Accelerated (E3A)’ın Adalet, Çalışma ve Enerji Bakanlıkları gibi 45 federal birimin yanı sıra bütün sivil kabine düzeyindeki bakanlıkları kapsayacağını ifade etti.

Ülkede büyük yankı uyandıran Personel Yönetim Ofisi (OPM) hack skandalından sonra Kongre, EINSTEIN’ın dağıtımına hız verme çağrısı yapmış ve Mayıs 2015’te %28 olan iş gücü oranı Kasım 2016’da %88’e sıçrama yapmıştı.

İlgili haber >> ABD şokta 21 milyon kişiyi etkileyen siber saldırı

Johnson, E3A’nın şu ana kadar ağ içinde gizli 1 milyondan fazla potansiyel siber tehdidi saptayıp engellediğini ve zararlı trafiği tanımlayıp dış aktörlerin sızmasını engellediğini açıkladı. Kalan az sayıdaki departmanla da en kısa zamanda E3A odaklı iş birliği yürütüleceğini ekledi.

İç Güvenlik Bakanlığı, Siber Güvenlik ve İletişim Birimi’nin geliştirdiği EINSTEIN 1 ve EINSTEIN 2’nin sahip olduğu fonksiyonlara tehdit saptama ve ağlara zarar veren kötü trafiği engellemeyi ekleyen EINSTEIN 3 Accelerated’la birlikte ABD, birimleri arasında güvenliği artırmakta kararlı görünüyor.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz


Verdiğiniz bilgiler 3. parti firma veya kişilerle paylaşılmayacaktır, sadece verdiğiniz talimat istikametinde kullanılacaktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.