Trump ABD’nin ofansif siber operasyonları için kuralları gevşetti

ABD Başkanı Donald Trump geçtiğimiz hafta ülkesinin taarruzi siber operasyon düzenlemesini kolaylaştıracak bir başkanlık emrini imzaladı. WSJ’de yer alan özel habere göre Obama döneminde siber operasyonlara getirilen bazı kısıtlamaları fesheden yeni başkanlık emri, düşman devletlere yönelik siber saldırıların önünü açıyor.

Trump’ın bu hamlesinin İran ile yapılan nükleer antlaşmadan çekilmesi ve İran’a yaptırım uygulama kararı almasından sonra gelmesi dikkat çekti.

ABD’nin siber alanda daha agresif ve hızlı karşılık vermesi gerektiğini düşünenler yeni başkanlık emrini destek verirken, dijital altyapıya büyük ölçüde bağlı ülkenin düşmanlarının siber saldırılarına hedef olmasının büyük zarar getireceğini düşünenler de bulunuyor.

Obama zamanında siber operasyonları düzenleyen başkanlık direktifi (PPD-20) gizli olmasına karşın, Haziran 2013’de Snowden sızıntılarıyla ortaya çıkmıştı.

‘Tedbirli’ olarak nitelenen önceki direktif siber saldırıların istenmeyen sonuçlar doğurma ihtimalinin yüksek olması nedeniyle sadece başkanın emriyle gerçekleşmesini öngörüyordu. Aynı zamanda acil siber aksiyonlar için izlenilmesi gereken onay zinciri de belge de yer alıyordu.

PPD 20’ye göre, ABD’nin düzenlediği siber operasyonlarda altyapı hizmetlerini kullandığı ülkelerin bilgilendirilmesi ve hedef olmayan fakat saldırılardan etkilenen ülkelere de operasyon bilgisi verilmesi, başkanın aksi emri olmadığı sürece, gerekiyor.

Feshedilen belgenin bir başka özelliği ise defans aksiyonlarının ve kolluk kuvvetlerinin aldığı tedbirlerin yetersiz olması durumunda kötücül bir siber faaliyete karşı siber saldırı yapılmasını öngörmesi. Bir başka deyişle hemen siber silahlara sarılmasının önüne geçen bir düzenlemeydi. Obama’nın Libya ve Suriye’ye karşı düzenlenen operasyonlarda siber yollara başvurmaktan kaçındığı biliniyor.

Rusya’nın ABD seçimlerine siber yollarla müdahale ettiği iddiaları üzerine eski Başkan Yardımcısı Joe Biden, ABD’nin siber kabiliyetlerini kullanarak Kremlin’e karşılık vermesi gerektiğini dile getirmişti. Yeni Başkan Yardımcısı Mike Pence de siber tehditlerle daha iyi mücadele etmek için Kongre’den 1,5 milyar dolar daha fazla bütçe istediklerini açıklamıştı.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.