Amerika’da Suriyeli hackerler hakkında yeni iddianame

ABD Adalet Bakanlığı, “Suriye Elektronik Ordusu” adlı hacker grubuna üye oldukları sanılan iki Suriye vatandaşına yeni suçlamalar yöneltti.

“The Pro” (Profesyenel) lakaplı Ahmed Ömer Ağa (24) ve “The Shadow” (Gölge) lakaplı Firas Dardar (29) hakkında; bilişim dolandırıcılığı, elektronik dolandırıcılık ve nitelikli kimlik hırsızlığı suçlarını işlemek için 11 kez komplo kurdukları iddiasıyla dava açıldı.

Zanlıların; aralarında Başkanlık Ofisi, Deniz Piyadeleri, NASA, İnsan Hakları İzleme Örgütü gibi hükümet kuruluşu ya da STK’lar ve Reuters, National Public Radio, The Washington Post, The New York Times, the Associated Press, The Onion, Time, USA Today ve The New York Post gibi birçok basın kuruluşlarına elektronik dolandırıcılık amaçlı saldırılar düzenledikleri iddia ediliyor.

Saldırıların amacının, kullanıcı adları ve parolaları elde ederek, web siteleri üzerinde değişiklik yapmak suretiyle kullanıcıları kendi domainlerindeki sitelere yönlendirmeleri ve e-mail ve sosyal medya hesaplarını çalmak olduğu belirtiliyor.

İlgili haber>> Türk-Yunan hackerler sanal alemde savaş veriyor

Yetkililer, bilişim dolandırıcılığı ve elektronik dolandırıcılık için 5 ila 20, nitelikli kimlik hırsızlığı içinse 18 yıla kadar hapis cezası verilebileceğini belirtti.

Söz konusu kişilere Almanya’da ikamet eden Peter “Pierre” Romar hakkında 2014 yılında da suçlamalar yöneltilmişti. Tutuklanan Romar, hackleme ve dolandırıcılık suçlamalarını 2016 yılında çıkarıldığı mahkemede kabul etmişti.

Ahmed Ömer Ağa ve Firas Dardar’ın ise Suriye’de ikamet ettikleri sanılıyor. FBI’ın En Çok Aranan Siber Suçlular listesindeki zanlıların yakalanması için bilgi veren kişilere 100 bin dolara kadar ödül vaat ediliyor.

Yeni iddianame, zanlılar hakkındaki bazı suçlamaların 5 yıllık zaman aşımına uğramasından önce geldi.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.