15 milyon kişinin kart bilgilerini çalan hacker grubu yakayı ele verdi

ABD’li yetkililer, Fin7, Carbanak ve Navigator Group olarak adlandırılan üç adet siber suç grubunun liderlerinin Almanya, Polonya ve İspanya’da yakalandığını duyurdu.

26 farklı suçtan aranan hackerların işlediği suçlar arasında komplo, elektronik dolandırıcılık, bilgisayar hack’leme, cihaz erişim sahteciliği ve kimlik hırsızlığı bulunuyor. ABD Adalet Bakanlığı, Fin 7 üyelerinin 100’den fazla ABD şirketini hedef aldığını, binlerce bilgisayara izinsiz giriş yaptığını ve 15 milyon kredi kartı ve banka kartı numarasını çaldığını belirtiyor. Grubun 47 farklı eyalette bilgisayar ağlarına izinsiz giriş yaptığı ve 3 bin 600’den fazla işletmede 6 bin 500 POS cihazını hack’lediği ifade ediliyor.

Başsavcı Yardımcısı Brian Benczkowski “ABD şirketlerinin ve vatandaşlarının değerli bilgilerini çalan üç Ukrayna vatandaşı yakalandı. Kredi kartı bilgilerini çalan suçlular bu bilgileri Darknet üzerinen satıyordu. Bu saldırganlar Amerikan halkına ve ekonomisine zarar vermek için yeni yöntemler geliştirdikçe ABD Adalet Bakanlığı da yürütme partnerleri ile birlikte, bu tehditlerden sorumlu kişileri belirlemek, ele geçirmek ve cezalandırmak için çalışmaya devam edecektir.” diyor.

Fin7’ın aynı zamanda Birleşik Krallık, Avustralya ve Fransa’da da sistemlere izinsiz giriş yaptığı düşünülüyor. ABD Adalet Bakanlığı’nın belgelerine göre Fin7’ın saldırdığı şirketler arasında Chipotle, Chili’s, Arby’s, Red Robin ve Jason’s Deli gibi şirketler bulunuyor. Ayrıca Lord & Taylor, Saks Fifth Avenue ve Oracle gibi şirketlere yönelik saldırılarla da ilişkili oldukları düşünülüyor.

Kaynak: Dünya Halleri

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: