Carbanak’ı çökerten operasyonun belgeseli yayınlandı

Bankalara düzenlediği siber saldırılar ile hesapları boşaltan ve güvenlikçilerin kâbusu haline gelen Carbanak siber çetesinin nasıl çökertildiği ile ilgili belgesel yayınlandı.

Kaspersky’nin çevrim içi dijital kültür dergisi Tomorrow Unlocked, ünlü Carbanak APT grubu ve 1 milyar dolarlık banka soygunu hakkında dört bölümlük bir belgesel yayınladı. Yaşanan olayları anlatan belgesel, “hacker:HUNTER” adlı yeni siber suç dizisinin ilk bölümü oldu.

Devletlerin desteklediği hacker gruplarının kullandığı zararlı yazılımları ve metotları kullanan çete bunları finansal işlemlerden haksız kazanç elde etmek için kullanan ilk grup oldu. Bankalardan hesap boşaltırken bir soyguncu gibi davranan çete üyeleri, iz kaybetme ve tedbirli iletişim konusunda ise ajanları aratmayan bir gizlilikle hareket etti. Buna rağmen Carbanak’a üye olduğu tahmin edilen kişiler 2018 yılında tutuklandı.

İlgili haber: Siber soygun çetesi Carbanak parayı nasıl çaldı?

İKİNCİ BÖLÜM: WANNACRY

Dört bölümden belgeselde uluslararası soruşturmanın ayrıntıları yer alıyor. Operasyon kapsamında gruptan dört kişinin Tayvan ve İspanya’da tutuklanmaları anlatılıyor. Bu suç hikayesi Carbanak çetesinin geçmişini, parayı nasıl çaldıklarını ve bu grubu durdurmanın neden çok zor olduğunu da gözler önüne seriyor.

“hacker:HUNTER dizisinin ikinci bölümünde de 2017’de yaşanan Wannacry salgınını konu alınacak.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: