Ayyıldız Tim, ABD’li gazetecileri hackledi

ABD ile Türk hükümeti arasında baş gösteren krizin yansımaları sanal dünyada da kendini gösteriyor. Son olarak Türk hackerlerin ABD’li bazı gazetecilerin sosyal medya hesaplarına sızarak, bu hesaplardan ABD karşıtı paylaşımlar yaptığı belirtildi.

Crowdstrike adlı siber güvenlik şirketinin yaptığı bir araştırmaya göre,  Türk hackerler, Fox News, Bloomberg ve New York Times çalışanı bazı gazetecilerin sosyal medya hesaplarını ele geçirdi. Crowdstrike, konuya ilişkin olarak adı geçen gazetecilerin hacklenmiş hesaplarına ait ekran görüntülerini CNBC ile paylaştı.

Görüntülerde ABD’li gazetecilerin hesaplarında Başkan Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik övgü dolu paylaşımların yer aldığı görülüyor.

Crowdstrike Başkan Yardımcısı Adam Meyers, şirketin Erdoğan yanlısı hackerler tarafından ele geçirilen hesapları takibe aldığını açıkladı. Meyers grubun kendisini Ayyıldız Tim olarak tanıttığını belirtiyor ve grubun Erdoğan’ın güvenlik güçleri tarafından desteklendiklerini ileri sürdüğünü aktarıyor.

Ayrıca Ayyıldız Tim’in faaliyetlerinin geçmişinin 2002’ye kadar gittiğini belirten Meyers’e göre hackerler, bu zamana kadar Türkiye’ye düşman olduklarını düşündükleri birçok kuruluşa saldırı düzenlemiş. Meyers, bir süredir bu grubu takip ettiklerini ifade ediyor.

CrowdStrike’a göre hacker grubu, Fox’tan Elizabeth MacDonald, Bloomberg’den Tom Keene, Times’tan Vanessa Friedman adlı muhabirlerin hesaplarını ele geçirdi. Bloomberg ve Fox’un muhabirleri, son haftalarda Türkiye’deki ekonomik durumu tartıştıkları bir gerçek ancak Friedman genelde moda endüstrisi hakkında yazılar kaleme alan bir gazeteci.

Times’dan bir sözcü iddiayı doğrularken şirketin bilgi işlem güvenlik ekibinin Friedman’ın hesabını güvene aldıklarını ifade etti. Meyers hackerlerin ayrıca BBC ve diğer medya organlarını takip eden parodi hesaplar da açtıklarını belirtiyor.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.