Google güvenli reklam için otomatik oynatmayı durdurdu

Google 1 Eylül’den itibaren Chrome web tarayıcısının Adobe flash plug-in’lerini otomatik oynatma özelliğini kaldıracağını açıkladı. Güvenlik endişeleri nedeniyle alınan karar ile artık bazı önemli flash dosyaları haricindeki tüm eklentiler sadece üstüne tıklandıktan ve çalıştır komutu verildikten sonra aktif hale gelecek. Kullanıcının isteği dışında çalışmayacak olan eklentiler gri bir kutu içerisinde herhangi bir uyarı vermeden keşfedilmeyi bekleyecek. Gömülü video oynatıcıları gibi temel flash dosyalarının otomatik olarak çalışmasına ise izin verilecek.

Haziran ayında Google, Adobe ile birlikte flash dosyalarının web sitelerinde görünme şeklinin değiştirilmesi yönünde çalışma yaptıklarını duyurmuştu. Karardan en fazla otomatik olarak oynatılan reklamların etkilenmesi bekleniyor. Her ne kadar Google bu kararın sitelerin performans kaygısının olduğunu açıklasa da, uzmanlar bu adımın güvenlik boyutuna da dikkat çekiyor. Özellikle online ihale usulüyle dağıtılan reklamların web ortamlarında daha sık kullanılması, kötücül yazılımların bu reklamlar aracılığıyla yaygınlaşmasını sağlamıştı.

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ


Verdiğiniz bilgiler 3. parti firma veya kişilerle paylaşılmayacaktır, sadece verdiğiniz talimat istikametinde kullanılacaktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.