Estonya’dan e-kimlikte devrim gibi yenilik

Elektronik kimlik konusunda Avrupa’da en gelişmiş ülkelerden biri olan Estonya, artık sadece vatandaşlarına değil, ülkede geçici olarak ikamet edecek herkes için elektronik oturum (e-residency) hizmeti başlattı.

İnternet bankacılığından eğitim ve sağlığa kadar birçok alanda kullanılacak olan e-oturum hizmetinden, ülkeye öğrenim için gelen öğrencilerden, iş adamlarına, hastalardan öğrencilere kadar tüm yabancılar yararlanabilecek. Estonya hükümetine dijital konularda danışmanlık veren Siim Sikkut, e-oturum kartının güvenlik konusunda sorun oluşturmayacağını ve bu kartı kullananların Eston yasaları karşısında sorumlu olacağını belirtti.

E-oturum hizmetinin getirdiği kolaylıklarla birlikte Estonya’nın daha fazla yatırımcı çekmesi planlanıyor. Yıl sonuna kadar çıkartılması beklenen e-oturum kartlarıyla Estonya’ya yatırım yapmayı düşünen iş adamlarının bürokraside karşılaştığı tıkanıklıklar büyük ölçüde aşılmış olacak. İlk etapta Eston polisinden alınabilecek olan elektronik kart ilerleyen zamanlarda yurtdışındaki temsilciliklerden de sağlanacak.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.