Altıntaş’ın iPhone’nuna Rus incelemesi

Rusya Büyükelçisi Andrey Karlov’u öldüren polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş’ın kullandığı iPhone 4S’in içeriğine ulaşmak için Rusların destek verdiği ortaya çıktı.

MacReports sitesinin Türk yetkililere dayandırarak verdiği habere göre, soruşturmaya başlayan Türk Emniyeti, Ruslardan gelen teknik destek teklifini kabul etmiş ve iPhone’un 4 haneli parolasını kırmaya çalışmış. Telefonun parolasını kırmakta başarılı olamayan Rus teknik ekibin telefonun hafızasındaki bazı verileri ‘farklı yollarla’ ele geçirdiği belirtildi. Bilgiler ile ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı. Tür yetkililerin Apple’a da müracaat ettiği fakat henüz bir cevap gelmediği de ifade edildi.

>>> Siber Bülten 2017 Tehdit Öngörü anketine katılın

Türkiye medyasında ise, katil polis memurunun ByLock adlı mesajlaşma uygulamasını kullandığına dair haberler çıkmıştı.

ABD’nin San Bernardino kentinde yaşanan terör olayından sonra katil Rizwaan Farook’un iPhone 5C model telefonunun güvenlik parolası kırılmaya çalışılmış olay Apple ve FBI arasında hukuki bir davaya konu olmuştu. Sonuçta Apple telefonu hacklemeyi kabul etmemişti.

İlgili haber >> FBI’ın aradığı gizemli şifre çözücü İsrail’de bulundu

Altıntaş’ın kullandığı 4s modelinin Secure Enclave ve Tpuch ID sensor özellikleri olmadığından hacklenmesinin daha kolay olduğu tahmin ediliyor. Secure Enclave özelliği kriptolu dosyalar için anahtar yönetimi özelliği sunarak, her kriptolu dosya için cihazın UID’sinden başka bir kripto anahtarı üretiyor.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurnuz

[wysija_form id=”2″]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: