İsrail istihbarat örgütleri ve siber güvenlik şirketleri: İstanbul, Hollywood, Nijerya

İsrail istihbarat örgütleri ile yakın ilişkisi olan şirketler son dönemde dikkatlerin odağına yerleşmiş durumda. Çeşitli kaynaklara göre 2018, bu tür istihbarat ve gözetleme şirketleri için oldukça ilginç bir yıl oldu. Haberlerde sık sık karşımıza çıkan söz konusu firmaların bu durumdan hoşnut oldukları ise şüpheli.

www.calcalistech.com sitesi, bu şirketlerin dördünü okuyucularına tanıttı: Black Cube, Psy-Group, NSO Group ve Fifth Dimension. Bu şirketlerin yetkilileri, çalışanları ve danışmanları kanalıyla İsrail Ordusu istihbarat birimleri ile Mossad ve Shin Bet gibi ülkenin ulusal istihbarat ajansları ile sıkı ilişkileri bulunuyor.

Meir Dagan

2010’da kurulan Black Cube kendisini, tartışmalı işletmelere eski İsrailli ajanların uzmanlığını sunan bir hizmet şirketi olarak tanıtıyor. Şirketin, sayısı 100’den fazla olan çalışanlarının çoğunu Mossad ya da İsrail iç istihbarat örgütü Shin Bet ile İsrail Ordusu istihbarat birimlerinde görev yapan eski kıdemli çalışanlar oluşturuyor. Şirket, eski Mossad Direktörü Meir Dagan’ı onursal başkanı olarak tanıtıyor. Birçok kaynağa göre Dagan, Black Cube’e en erken dönemlerinden itibaren yoğun olarak dahil olmuş bir isim.

Weinstein Skandalı ile Dikkatleri Çekti

Şirketin ilk olarak dikkatleri üstüne çekmesi, 2017 sonlarında The New Yorker’da çıkan bir haberle birlikte olmuştu. Haberde Hollywood yapımcısı Harvey Weinstein’ın kendisini cinsel istismarla suçlayan kadınları gizlice dinlemek ve takip etmek için Black Cube’dan hizmet aldığı iddia ediliyordu. Weinstein skandalından sonra şirket 2018 başında bir kez daha dikkatleri üzerinde topladı.

Bu kez, Facebook’u büyük çaplı veri ihlali ile suçlayan Cambridge Analytica muhbiri Christopher Wylie‘nin, 2015 yılında Nijerya Başkanını takip etmek üzere özel istihbarat şirketinden hizmet aldığı iddia ediliyordu. Wylie daha sonra bu durumu inkar etmişti. Bugüne kadar, Black Cube Obama yönetimi çalışanları, eski bir Kanadalı hakim ile Macar asıllı Amerikalı George Soros ile bağlantılı bir takım STK’ları takip etmekle ilişkilendirildi. Şirket, son olarak, eski Mossad Başkanı Efraim Halevy’yi danışma kuruluna soktu.

Artık var olmayan İsrail istihbarat şirketi Psy-Group ise Trump’ın başkanlık kampanyası ile bağlantılı olduğu şüphesi ile manşetlere taşınmıştı. Hatta birçok çalışanının Özel Savcı Robert Muller tarafından sorgulandığı iddia edilmişti.

Siyasilere ‘Sahte Haber’ Yardımı

Kıbrıs ve Virgin Adaları’nda kayıtlı birkaç şirket tarafından İsrail’de 2014 yılında Invop Ltd. ismiyle kurulan Psy-Group Avustralyalı medya uzmanı Joel Zamel tarafından yönetiliyordu ve aynı şekilde çalışanları ve yöneticileri kanalıyla İsrail istihbaratı ile bağlantısı olduğu iddia ediliyordu. Psy-Group’un eski CEO’su Royi Burstien, İsrail Ordusu’nda görev yapan eski bir yarbay. Burstien, şirket kurulmadan önce de İsrail hükümeti altında operasyon yürüten bir istihbarat biriminin başındaydı. İsrail ve Kanada’daki mahkeme dosyalarına göre, kendisini İşletme İstihbarat Şirketi olarak tanımlayan Psy-Group’un hedef kitlesini etkilemek ve onlarla etkileşime girmek için yarattığı sahte ‘sosyal avatarlar’la operasyon yaptığı ve müşterilerinin yararına olacak haberleri dolaşıma soktuğu iddia ediliyor.

Şubat ayında Psy-Group, ‘Başarısızlığı kanıtlanmış iki kritik ticari teşebbüs, şirketi meteliksiz bıraktı” diyerek bütün çalışanlarını işten çıkardı. 2017’de Psy-Group’un bazı eski çalışanları politikacılara ve çeşitli markalara kendilerini sahte ve yalan haberlere karşı savunmaları konusunda yardım etmeyi vaat eden Cyabra Strategy adlı şirketi kurdular.

Geçtiğimiz hafta Edward Snowden, İsrailli NSO Group tarafından geliştirilen bir casus yazılımın İstanbul’daki Suudi Arabistan Konsolosluğu’na girdikten sonra bir daha kendisinden haber alınamayan ve öldürüldüğü düşünülen Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’yı önceki dönemde izlemek için Suudi ajanlar tarafından kullanıldığını iddia etmişti.

NSO, Pegasus, Truva Atı

2009’da kurulan NSO, akıllı telefonlardan ve diğer cihazlardan istihbarat toplamak için tasarlanan çeşitli siber saldırı araçları geliştiriyor ve bunların satışını yapıyor. Firmanın amiral ürünü Pegasus adlı, insan haklarının ihlal edildiği birçok olayla arasında bağlantı kurulan bir Truva atı yazılımı. Şirket ilk kuruluş yıllarında eski İsrailli General Avigdo (Yanush) Ben-Gal tarafından yönetilmişti.

Yaklaşık iki yıldır NSO’nun operasyonları, Toronto Üniversitesi bünyesinde dijital ve insan hakları araştırma grubu olarak faaliyet gösteren Citizen Lab tarafından takip ediliyor. Eylül ayında yayınlanan ve NSO’ya dair bu zamana kadar yapılmış en geniş kapsamlı rapora göre Pegasus’un 45 ülkedeki gözetleme ve takip faaliyetlerinde kullanıldığından şüpheleniliyor.

2014’te kurulan Fifth Dimension ise İsrail ordusu ve istihbaratından stratejistler tarafından kurulmuş. Fifth Dimension, sıradışı davranışlar ile şüpheli suç ve terör faaliyetlerini tespit edecek yapay zeka üzerine odaklanıyor. Şirketin CEO’su ve kurucu ortağı Doron Cohen, eski bir kıdemli Mossad yöneticisi. Şirketin çalışanlarını eski istihbarat ve savunma elemanları oluşturuyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.